Je nutné nainstalovat Flash player

Bytové domy

Obecní bytové domy

V letech 1961-2 bylo v obci postaveno 5 bytových domů pro důstojníky Čs. Armády, kteří museli být v dostupné vzdálenosti k vojenským kasárnám, které byly na hranicích katastru Bukovany a Bukové Lhoty. Do devadesátých let 20. století byly užívány vojáky z povolání, poté začaly být obsazovány i civilisty. V té době proběhly stavební úpravy v rozsahu výměny a opravy krytiny, rekonstrukce rozvodů vody a kanalizace v domech a rekonstrukce koupelen v jednotlivých bytech. Po ukončení pobytu armády jak v kasárnách tak v bytových domech se objevila možnost získat tyto objekty do majetku obce. Po dlouhých jednáních se nakonec v roce 2006 podařilo bezúplatným převodem na obec tyto bytové domy získat.

Prvním krokem, který obec musela udělat, bylo odstranění havarijního stavu vodovodních přípojek do jednotlivých domů. Tato investiční akce proběhla hned v roce 2007 a tím se předešlo dalším možným problémům v zásobování vodou těchto domů. Tyto domy byly již v době převzetí obcí napojeny na domovní čistírnu odpadních vod, kterou za velkých komplikacích postavilo MNO. V době převzetí těchto objektů do majetku obce nebyl dosud jasný vývoj v oblasti nájemního bydlení, ale již v dalších letech bylo přijato vládní rozhodnutí o postupné deregulaci nájmů v nájemních bytech. Obec postupně začínala měnit poměr bytů obývaných za regulované nájemné ve prospěch bytů za tržní nájemné, čímž začal být tento majetek více ekonomický. I přesto bylo stále dost bytů pravidelně neobývaných, čímž trpěli nájemníci, kteří s těmito byty sousedili a to hlavně v zimním období.

V posledních letech se znatelně změnil charakter počasí a to hlavně v oblasti dešťových srážek, kdy místo dlouhodobějších mírných dešťů přichází přívalové deště. A tyto deště odhalily další nedostatek bytových domů, a to konkrétně poškozené, případně žádné izolace proti zemní vlhkosti. V praxi to znamenalo, že při takovýchto deštích protékal domem potok. Z tohoto důvodu v r.2010 byla u domu čp. .. provedena rekonstrukce izolace proti zemní vlhkosti a tím došlo k zamezení vtoku dešťových vod do stavby domu. Dlouhodobý problém, nájemníky žádaný, byla výměna původních dřevěných, 40 let starých oken, za nová, plastová. Očekávaný problém se ,po výměně těchto oken a vchodových dveřích v r. 2011, dostavil. Dokonalé uzavření prostoru bytu, kde se vaří, suší prádlo apod. nulové intenzivní větrání, zapříčinilo vznik plísní. Nájemníci, kteří si toto uvědomili, přizpůsobili pobyt v tomto prostoru novým podmínkám, bohužel ti, kteří si zachovali staré návyky, tzn. nevětrat aby neutíkalo teplo, zjistili, že mají najednou v místnostech plíseň. Ona se bohužel objevovala i dříve, protože v době výstavby se používaly materiály, které byly k dispozici a způsob užívání bytů byl nastaven na jiné podmínky, než jak se byty dnes užívají. Obec v současnosti analyzuje problém vzniku plísní a hledá řešení tohoto, velmi nepříjemného, stavu.

26. 4. Oto

Zítra: Jaroslav